Tydzień filmów fabularnych z tematyką szachową.
Zapraszamy na szachowe kino letnie.

Miejsce wyświetlania filmów: Ustroń Rynek o godzinie 21:00

Image

Szachistka - 16.08.2020

Helene (Sandrine Bonnaire) pracuje jako pokojówka i dorabia sprzątając mieszkania. Pewnego dnia dostrzega parę grającą w szachy, co wzbudza w niej zainteresowanie tym sportem. Kobieta kupuje szachy i próbuje nauczyć się gry. Wkrótce prosi o pomoc jednego z klientów, doktora Krögera (Kevin Kline).

Szach i mat - 17.08.2020

Eugene Brown (Cuba Gooding Jr.) poznaje w więzieniu szachistę, z którym często rozgrywa partie, których stawką są papierosy. Na pożegnanie mężczyzna daje mu figurkę króla i prosi, by się nią dobrze zajął. Brownowi nie pozostało na wolności zbyt wielu przyjaciół. Stara się odnowić więź z córką (Rachae Thomas), dowiaduje się, że syn jest dilerem narkotyków. Powrót do przestępczego świata oferuje mu brat Perry (Richard T. Jones), ale Eugene przyjmuje skromną posadę dozorcy w szkole podstawowej. Odkrywa tam talent szachowy młodego dilera narkotyków Tahime'a (Malcolm M. Mays). Wkrótce jednak wychodzi na jaw jego kryminalna przeszłość i zostaje zwolniony. Z pomocą brata podejmuje próbę stworzenia klubu szachowego dla miejscowych nastolatków.

Image
Image

Królowa Katwe - 18.08.2020

Katwe w Ugandzie. Niezwykle bystra Phiona Mutesi wychowuje się w slumsach, a jej rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Pewnego dnia dziewczynka spotyka Roberta Katende, który chce poprawić los dzieci, ucząc je gry w szachy. Szybko okazuje się, że dziewczynka ma niebywały talent. Phiona wkłada całą energię w przygotowanie się do międzynarodowej olimpiady szachowej.

Szachowe dzieciństwo - 19.08.2020

Przyglądając się zawodom amatorów chłopiec szybko zgłębia tajniki gry. Fred jest dziennikarzem sportowym i wie, że nad każdym talentem trzeba popracować. Do treningów z Joshem zatrudnia więc niedawnego mistrza szachowego, Bruce'a Pandolfiniego (Ben Kingsley). Ćwiczenia szybko przynoszą zdumiewające efekty. Mały geniusz odnosi pierwsze sukcesy, ale jest i ciemna strona tego medalu. Poddany silnym stresom chłopiec zaczyna się zmieniać.

Image
Image

Parada oszustów „Mistrz zawsze traci” - 20.08.2020

W "Mistrz zawsze traci" oszustem jest skromny francuski aptekarz Renaud (Bronisław Pawlik), któremu udaje się "przekręcić" dwóch szachowych arcymistrzów. W "Jaguar 1936" akcja rozgrywa się w latach trzydziestych w Wiedniu. Cudzoziemiec Maximilian Taadjen (Wojciech Pszoniak) - kupując w salonie samochodowym luksusowego Jaguara, dopuszcza się niebagatelnego oszustwa opartego na ciekawym pomyśle. takiego zakończenia nikt się nie spodziewa!

Dane kontaktowe

Prezes Śląskiego Związku Szachowego
Andrzej Matusiak

e-mail: szach30@wp.pl

tel.: +48 607 739 843